[minti_headline type=”div” size=”fontsize-m” align=”align-left”]Vinç Çeşitleri[/minti_headline][minti_unordered_list style=”plus” show_separator=”no”]

[/minti_unordered_list]

[minti_headline type=”h2″ size=”fontsize-xl” align=”align-left”]Vinç Çeşitleri[/minti_headline]

Ağırlıkları yükseklere kaldırmak için kullanılan bir araçtır. Genel olarak üç ana parçaya ayrılabilir. Bunlardan birincisi vincin toprağa oturduğu büyük ve ağır gövde; ikincisi gövdeden eğik olarak uzanan bir kol; üçüncüsü de gövde ve kol üzerinde kurulmuş olan çelik halat donanımıdır.

Vinçler yapılışlarına göre çok çeşitlidirler. Bazıları tekerlekli yapılır. İstenen yere çekilerek götürülürler. Bazıları bir yerden bir yere kendi kendine gidecek gibi yapılmıştır. Yani bu çeşit vinçler bir otomobil gibi hareket ederler. Çok büyük ağırlıkları kaldıran vinçler daha çok sabittir.

Ağırlığın etkisiyle vincin devrilmemesi için gövde toprağa sıkıca bağlanır. Gemilerde özellikle şileplerde yükleri ambara doldurup boşaltmak için vinçler kullanılır. Büyük binaların yapılması sırasında vinçler çok yararlı olur.

Kullanım alanlarına göre vinçler, tersane vinçleri, gemi makine dairesi vinçleri, otomasyon vinçleri, konteynır vinçleri, enerji santrali vinçleri, standart endüstriyel vinçler ve özel kullanım amaçlı vinçler olarak adlandırılırlar. Özel kullanım amaçları için; özel tasarım vinçleri, özel üretim köprülü vinçler, özel tasarım gezer köprü vinçleri dizayn ve imal edilir.

Kren konstrüksiyonlarına göre vinçler; tek kirişli gezer köprü vinci, çift kirişli gezer köprü vinci, portal vinçler (gantry vinçler) ve kedi arabalı kaldırma üniteleri (tekerlekler ray üzerinde) veya asılı tip gezer köprü vinçleri ve monoray vinçler olarak (tekerlekler I profilinin sağ ve solunda alt flanş üzerinde) dizayn edilirler.

[minti_headline type=”div” size=”fontsize-m” align=”align-left”]Vinç Çeşitleri[/minti_headline]

Biz Sizi Arayalım:Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir